- The maximum rating for flame resistance for use around lasers and other electrical instruments
- Fabric is resistant to tearing, strikethrough, and abrasion, while providing secure attachment for lines and tubes
- Resistance to strikethrough from alcohol and other prep solutions
- Lower lint than other drapes to reduce the risk of airborne bacterial transmission
- 76 x 96 inches
“Globe Scientific Microscope Cover Glass” has been added to your cart. View cart
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
O&M Halyard Blue General Purpose Drape, 76 x 96 Inch
General Purpose Drape X-Large Drape 76 W X 96 L Inch Sterile
SKU: 1157871_EA
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 0.63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.79 × 0.5 × 0.83 in |
| Manufacturer | O&M Halyard Inc |
| MPN | 47630 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | SMS Fabric |
| Color | Blue |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | DRAPE, SURG STR XLG 76"X96" (24/CS) |





