- A one-touch design for easy and quick use
- A hypertension indicator alerts user if systolic or diastolic readings are too high
- The Omron® 3 Series® Wrist Blood Pressure Monitor can store up to 60 readings in memory for tracking results
- The large cuff fits adult wrists from 5.3″ to 8.5″ in circumference for wide compatibility
- This Omron® 3 series® BP monitor has a lightweight design that makes it easy to transport
- A cuff wrap guide indicates if the cuff is too loose on the wrist
“Proactive Medical Products Fingertip Pulse Oximeter” has been added to your cart. View cart
Blood Pressure, Blood Pressure Units, Diagnostic
Omron 3 Series Digital Blood Pressure Wrist Unit, Automatic Inflation, Adult, Large Cuff
$72.85
Digital Blood Pressure Monitor Omron®3 Series™ 1-Tube Automatic Inflation Wrist Unit Adult Large Cuff
SKU: 1150429_EA
Categories: Blood Pressure, Blood Pressure Units, Diagnostic
| Weight | 0.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 4.5 × 4.5 in |
| Brand or Series | Omron®3 Series™ |
| Manufacturer | Omron Healthcare |
| MPN | BP6100 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Color | Black |
| Country of Origin | Vietnam |
| Invoice Description | BP MONITOR, WRIST SERIES 3 OMRON HOME ADLT 5.3"-8.5" |

















