- Breathable material and Lycra liner helps brace feel more comfortable
- Fit is contoured to mirror human anatomy
- Flexible stays further aid in customizing for individual user
- Contact closure straps allow users to adjust brace so it’s neither tight nor loose
- Extra small size is for wrists measuring 5¼ – 6¼ inches in circumference
“ProCare® Super-Lite A.F.O.Left Foot Drop Brace, One Size Fits Most Women” has been added to your cart. View cart
Immobilizers, Splints and Supports, Orthopedic, Upper Body, Wrist, Hand and Finger
Ossur Formfit® Right Wrist Brace with Thumb Spica, Extra Small
$30.71
Thumb Spica Ossur® Formfit®
SKU: 367516_EA
Categories: Immobilizers, Splints and Supports, Orthopedic, Upper Body, Wrist, Hand and Finger
| Weight | 0.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.4 × 9.3 × 2.4 in |
| Brand or Series | Ossur® Formfit® |
| Manufacturer | Ossur |
| MPN | 3120 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | Taiwan |
| Invoice Description | THUMB SPLINT, SPICA FORMFIT RTXSM 8" |











