- Perma-Hand is a nonabsorbable sterile surgical suture composed of anorganic protein
- The sutures are processed to remove the natural waxes and gums
- Coated with a special wax mixture
- Processed for optimum handling and knot security without excess capillarity
“3M™ Coban™ Self-adherent Closure Cohesive Bandage, 4 Inch x 5 Yard” has been added to your cart. View cart
Wound Care, Wound Closure
Perma-Hand™ Suture with Needle
$114.62
Suture with Needle Perma-Hand™ Nonabsorbable Coated Black Suture Braided Silk Size 5 – 0 18 Inch Suture 1-Needle 19 mm Length 3/8 Circle Reverse Cutting Needle
SKU: 2650_BX
Categories: Wound Care, Wound Closure
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.4 × 5.4 × 2.5 in |
| Brand or Series | Perma-Hand™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| MPN | 682G |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 12/BX |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SUTURE, SILK BLK BR 5-0 18" FS-2 (12/BX) |




