- ProCare™ Plus underwear have a pull-up design with tear-away seams that eases wearing and removal
- Breathable zones aid in the circulation of air to maintain skin health
- The cloth-like backing is soft and helps maintain a discreet profile
- QUICK WICK® and the MaxSoft layer keep the wearer dry and comfortable
- Flexible leg elastics offer leakage protection
- These extra-large stretchable underwear fit 58 to 68 inches on the waist
- Each bag contains 25 disposable underwear, while each case has four bags
“Tranquility ThinLiner® Skin Fold Pad, 6 x 10 Inch” has been added to your cart. View cart
Incontinence, Underwear
ProCare Plus Protective Underwear, Moderate Absorbency, Pull Up, Extra Large, Disposable, 58 to 68 Inch Waist/Hip
$17.07
Adult Absorbent Underwear ProCare™ Plus Pull On with Tear Away Seams X-Large Disposable Moderate Absorbency
SKU: 1162815_BG
Categories: Incontinence, Underwear
| Weight | 3.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.3 × 9.7 × 5.7 in |
| Brand or Series | ProCare™ Plus |
| Manufacturer | First Quality |
| MPN | CRP-514 |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 25/BG |
| Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | UNDERWEAR, PROTECTIVE PROCARE PLUS XLG 58"-68" (25/BG 4BG/CS |









