- ProCare™ Plus underwear have a pull-up design with tear-away seams that eases wearing and removal
- Breathable zones aid in the circulation of air to maintain skin health
- The cloth-like backing is soft and helps maintain a discreet profile
- QUICK WICK® and the MaxSoft layer keep the wearer dry and comfortable
- Flexible leg elastics offer leakage protection
- The large, stretchable underwear fit 44 to 58 inches on the waist
- Each bag contains 25 disposable underwear, while each case has four bags
Incontinence, Underwear
ProCare Plus Protective Underwear, Moderate Absorbency, Pull Up, Large, Disposable, 44 to 58 Inch Waist/Hip
$53.11
Adult Absorbent Underwear ProCare™ Plus Pull On with Tear Away Seams Large Disposable Moderate Absorbency
SKU: 1162814_CS
Categories: Incontinence, Underwear
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 12 × 16 in |
| Brand or Series | ProCare™ Plus |
| Manufacturer | First Quality |
| MPN | CRP-513 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 100/CS |
| Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | UNDERWEAR. PROTECTIVE PROCARE PLUS LG 44"-58" (25/BG 4BG/CS |








