- Easy to apply and helps reduce risk of maceration and helps avoid trauma to delicate tissue upon removal
- Waterproof and breathable backing
Advanced Wound Care, Foams, Wound Care
Restore™ Nonadhesive without Border Foam Dressing, 4 x 4 Inch
$59.76
Foam Dressing Restore™ 4 X 4 Inch Square Non-Adhesive without Border Sterile
SKU: 725368_BX
Categories: Advanced Wound Care, Foams, Wound Care
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.8 × 6.8 × 3.2 in |
| Brand or Series | Restore™ |
| Manufacturer | Urgo Medical North America LLC |
| MPN | 509381 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | France |
| Invoice Description | DRESSING, WOUND URGOTUL ABSRB FOAM NON-BRDR 4"X4" (10/BX) |




