- Fully breathable outer layer allows humidity to evaporate to promote a skin-friendly microclimate
- Double absorbent core and Extra Dry System (EDS) nonwoven layer for quick and effective absorption and feeling of dryness
- Super-absorbency locks in moisture to prevent skin irritation
- Locking urine inside the core also reduces bacterial growth and helps contain odor
- Fluid-resistant standing side gathers provide better protection
“Tena® Intimates™ Heavy Long Bladder Control Pad, 15-Inch Length” has been added to your cart. View cart
Adult Briefs & Diapers, Incontinence
Seni® Super Heavy Absorbency Incontinence Brief, Extra Large
$77.45
Unisex Adult Incontinence Brief Seni® Super X-Large Disposable Heavy Absorbency
SKU: 1163865_CS
Categories: Adult Briefs & Diapers, Incontinence
| Weight | 21.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.7 × 11.2 × 19.2 in |
| Brand or Series | Seni® Super |
| Manufacturer | TZMO USA Inc |
| MPN | S-XL25-BS1 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 75/CS |
| Color | White |
| Country of Origin | Poland |
| Invoice Description | BRIEF, INCONT SENI SUPER XLG 55"-67" (25/PK 3PK/CS) |















