- SenSura 1-piece urostomy combines the unique SenSura double-layer adhesive with a comfortable and discreet pouch for maximum security and discretion
- Protection layer – protects the skin from stoma output
- Skin care layer – keeps skin healthy by absorbing excess moisture
- Anti-reflux valve prevents the urine from washing over the stoma
- Soft tuck-away outlet is easy to use and can be tucked away when not in use
- Multi-chambers spreads the urine evenly within the pouch resulting in a flat quiet pouch
- Two layer protection: The protection layer protects the skin from stoma output and the skin care layer absorbs excess moisture
“Premier™ Flextend™ One-Piece Drainable Beige Filtered Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 1¼ Inch Stoma” has been added to your cart. View cart
1-Piece, Ostomy
SenSura® One-Piece Drainable Transparent Urostomy Pouch, 10-3/8 Inch Length, 7/8 Inch Stoma
$95.17
Urostomy Pouch SenSura® One-Piece System 10-3/8 Inch Length, Maxi 7/8 Inch Stoma Drainable Convex Light, Trim To Fit
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.25 × 7.5 × 2.25 in |
| Brand or Series | SenSura® |
| Manufacturer | Coloplast |
| MPN | 11816 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Hungary |
| Invoice Description | POUCH, OST SENSURA MAXI 1PC 7/8" (10/BX) |





