- Simpurity Collagen wound dressings consist of lyophilized medical grade bovine collagen presenting as a clean, white, single layered sponge
- Promotes wound healing
- Highly biocompatible porous scaffold
- Easy to apply
- Gels and conforms to wounds
- 2 x 2 inches
- 10 collagen bandages per box
Advanced Wound Care, Collagen Dressings, Wound Care
Simpurity™ Collagen Dressing, 2 x 2 Inch
$2,791.07
Collagen Dressing Simpurity™ Collagen 2 X 2 Inch 10 per Pack
SKU: 938570_CS
Categories: Advanced Wound Care, Collagen Dressings, Wound Care
| Weight | 2.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 13 × 6.5 in |
| Brand or Series | Simpurity™ |
| Manufacturer | Safe N Simple |
| MPN | SNS50002 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 140/CS |
| Material | Collagen |
| Color | White |
| Country of Origin | Taiwan |
| Invoice Description | PAD, COLLAGEN SIMPURITY WOUND DRSG 2"X2" (10/BX) |







