- Smooth, perforated polyester film outer surface allows fluids to pass through
- Non-adherent film’s outer surface does not disrupt healing by sticking to the wound
- Polyester/rayon inner layer provides efficient absorbency
- Dressing may be cut to fit various wound sizes with virtually no loose fibers
“Conco® Sterile Conforming Bandage, 4 Inch x 4-1/10 Yard” has been added to your cart. View cart
General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
Sorbalux® Non-Adherent Dressing, 2 x 3 inch
$186.26
Non-Adherent Dressing Sorbalux® Rayon / Polyester 2 X 3 Inch Sterile
SKU: 625576_CS
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
| Weight | 14.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.8 × 14.6 × 13.4 in |
| Brand or Series | Sorbalux® |
| Manufacturer | Hartmann |
| MPN | 48890000 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 2400/CS |
| Material | Rayon / Polyester |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, SORBALUX NON ADHSV LF STR 2"X3" (100/BX 24B |





