- Smooth, perforated polyester film outer surface allows fluids to pass through
- Non-adherent film’s outer surface does not disrupt healing by sticking to the wound
- Polyester/rayon inner layer provides efficient absorbency
- Dressing may be cut to fit various wound sizes with virtually no loose fibers
General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
Sorbalux® Non-Adherent Dressing, 3 x 8 inch
$0.25
Non-Adherent Dressing Sorbalux® Rayon / Polyester 3 X 8 Inch Sterile
SKU: 626137_EA
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.2 × 4.3 × 0.1 in |
| Brand or Series | Sorbalux® |
| Manufacturer | Hartmann |
| MPN | 48910000 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Rayon / Polyester |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, SORBALUX NON ADHSV LF STR 3"X8" (50/BX 12BX |










