- Splints set in 5 – 8 minutes
- High dry/wet plaster retention
- Low exotherm
- Moisture-resistant packaging
- Excellent strength
- Early green strength
- Smooth finish
Cast and Splint Bandages, Casting, Wound Care
Specialist® Plaster Splint, 5 x 30 Inch
$451.15
Plaster Splint Specialist® 5 X 30 Inch Plaster of Paris White
SKU: 4803_CS
Categories: Cast and Splint Bandages, Casting, Wound Care
| Weight | 34.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.6 × 11.6 × 11 in |
| Brand or Series | Specialist® |
| Manufacturer | BSN Medical |
| MPN | 7395 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 300/CS |
| Material | Plaster of Paris |
| Color | White |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | SPLINT, PLASTER CAST SPEC FASTSET WHT 5"X30" (50/BX) |





