- Sheath length: 3 inch, Adhesive width: 3 inch
- 70% more adhesive area than traditional self-adhering designs
- It combines adhesive and moisture-wicking properties of hydrocolloid with the breathability and flexibility of silicone
“Hollister InView Silicone Male External Catheter, Self-Adhesive, Tapered Tip, Latex-Free, Intermediate, 32 mm” has been added to your cart. View cart
Catheters, Urinary Supplies
Spirit™3 Male External Catheter, Medium
$54.59
Male External Catheter Spirit™3 Self-Adhesive Seal Hydrocolloid Silicone Medium
SKU: 832159_BX
Categories: Catheters, Urinary Supplies
| Weight | 1.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.8 × 11.2 × 6.5 in |
| Brand or Series | Spirit™3 |
| Manufacturer | Bard |
| MPN | 39302 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 30/BX |
| Material | Hydrocolloid Silicone |
| Invoice Description | CATHETER, HYDROCOLLOID ADH SPIRIT MED 3" (30/BX) BARD |






