- Flexible Fabric bandages are designed to provide comfortable protection
- The soft weaved material bends easily and conforms to the body, staying on even when wet
- The highly absorbent pad will not stick to the wound
- Pre-folded wrapper tabs make them easy to open and long lasting adhesive gently sticks to skin
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
Stat Strip® Adhesive Strip
$6.16
Adhesive Strip American® White Cross Stat Strip® 1 X 3 Inch Fabric Rectangle Tan Sterile
SKU: 197058_BX
Categories: Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.5 × 2.5 × 4 in |
| Brand or Series | American® White Cross Stat Strip® |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 15215 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Fabric |
| Color | Tan |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ADHSV FLEX STAT STRIP1"X3" (100/BX) DERSCI |





