- Absorbent pad collects excess exudates and protects the wound from trauma
- Soft nonwoven adhesive border is gentle on the skin, ensures conformability, breathability, and ease of movement
Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
Strong Strips™ Tan Adhesive Strip, 1 x 3 Inch
$60.07
Adhesive Strip Strong Strips™ 1 X 3 Inch Plastic Rectangle Tan Sterile
SKU: 817527_CS
Categories: Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
| Weight | 2.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.7 × 9.6 × 4.5 in |
| Brand or Series | Strong Strips™ |
| Manufacturer | ASO Corporation |
| MPN | CBD1321-012-000 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 1200/CS |
| Material | Plastic |
| Color | Tan |
| Invoice Description | BANDAGE, ADH WTRPRF TAN 1"X3" (100/BX 12BX/CS) |





