- Tear-away side panels add convenience for easy removal and disposal
- Cloth-like moisture barrier protects against leaks to keep clothing dry
- Discreet and dignified, absorbent keeps clothing/bedding dry
- Odor control
- Stretch, breathable material for anatomical fit, cool and comfortable to wear
- Flexible gathers offer snug, secure fit to prevent side leakage
- Tear away sides provide quick and easy removal
- Color thread located at rear of underwear waistband helps carer sort sizes quickly
“Tena® Intimates Overnight Absorbent Underwear, Extra Large” has been added to your cart. View cart
Incontinence, Underwear
Sure Care™ Plus Heavy Absorbent Underwear, Large
$8.41
Unisex Adult Absorbent Underwear Sure Care™ Plus Pull On with Tear Away Seams Large Disposable Heavy Absorbency
SKU: 409346_BG
Categories: Incontinence, Underwear
| Weight | 1.77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 8.25 × 6 in |
| Brand or Series | Sure Care™ Plus |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1615A |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 18/BG |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | UNDERWEAR, SURCR PROTECT LG 18/BG,4BG/CS KENICO |













