- For use without an applicator
- Made from 100% white cotton yarn knitted in a continuous seamless tube
- Comparable to Tubigrip®
- Easy to apply
- Tubigrip is a registered trademark of Molnlycke
General Wound Care, Retainer Dressings, Wound Care
Surgitube® Tubular Retainer Dressing, 5/8 Inch x 5 Yard
$43.90
Tubular Retainer Dressing Surgitube® Cotton 5/8 Inch X 5 Yard Size 1 White Small Finger / Toe NonSterile
SKU: 256139_DZ
Categories: General Wound Care, Retainer Dressings, Wound Care
| Weight | 1.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 7.6 × 3.8 in |
| Brand or Series | Surgitube® |
| Manufacturer | Derma Sciences |
| MPN | GL105W |
| Item UOM | DZ |
| Qty per sell | 12/DZ |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | Unknown |
| Invoice Description | BANDAGE, SURGITUBE GAUZE WHT SZ1 5/8" 5YDS |




