- Made of macroporous non-woven polyamide with a pressure sensitive adhesive.
- The proprietary materials allow Suture Strip Plus to have a perfect balance between elasticity and adherence, closely mimicking the elastic modulus of human skin.
- The inherent elasticity of the product allows the strips to elongate and yield to the movement of skin, preventing the concentration of forces at the proximal ends and reducing the chances of traction blisters or skin shear.
- Ideal for primary wound closure of surface tissue as well as traumatic wound closure such as skin tears.
- It is also ideal for instances when aesthetic results are of great importance, such as in plastic surgery.
“3M™ Medipore™ + Pad Soft Cloth Adhesive Dressing, 3½ x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Wound Care, Wound Closure
Suture Strip Plus Flexible Wound Closure Strips
$107.72
Skin Closure Strip Suture Strip® Plus 1 X 5 Inch Nonwoven Material Flexible Strip Tan
SKU: 492877_BX
Categories: Wound Care, Wound Closure
| Weight | 0.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 4 × 1.9 in |
| Brand or Series | Suture Strip® Plus |
| Manufacturer | Derma Sciences |
| MPN | TP1105 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Nonwoven Material |
| Color | Tan |
| Country of Origin | Unknown |
| Invoice Description | CLOSURE, SKIN 1"X5" (4/PK 25PK/BX) DERSCI |





