- Convenient, all-in-one dressing
- Soft, nonwoven backing conforms around wound and seals on all four sides
- Provides protection from external environment
- Nonadherent Telfa dressing won’t disrupt healing tissue
- Ideal dressing for lightly draining wounds
- Secure dressing for central and peripheral IV sites
“Advantage NonSterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Island Dressings, Wound Care
Telfa™ Adhesive Dressing, 4 x 14 Inch
$73.36
Adhesive Dressing Telfa™ 4 X 14 Inch Nonwoven Rectangle White Sterile
SKU: 235821_BX
Categories: Gauze, Island Dressings, Wound Care
| Weight | 0.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.8 × 5.8 × 3 in |
| Brand or Series | Telfa™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 7544 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 25/BX |
| Material | Nonwoven |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA ISLAND 4"X14" (25/BX) KENDAL |















