- Ideal for burns, skin grafts and donor sites
- Can be used with a variety of ointments
- Convenient pre-cut sterile sizes
- Non-adherent
“3M™ Medipore™ + Pad Soft Cloth Adhesive Dressing, 3½ x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
Telfa™ Clear Non-Adherent Dressing, 12 x 12 Inch
$276.47
Non-Adherent Dressing Telfa™ Clear Film 12 X 12 Inch Sterile
SKU: 280848_CS
Categories: General Purpose Dressings, General Wound Care, Non-Adherent Dressings, Wound Care
| Weight | 1.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.4 × 6.9 × 9.8 in |
| Brand or Series | Telfa™ Clear |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1113 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 50/CS |
| Material | Film |
| Color | Clear |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA STR 12"X12" (25/BX 2BX/CS) |




