- Each sterile dressing individually wrapped in peel-open envelope
- Ideal as primary dressing for lightly draining wounds
- Bonded on both sides with perforated non-adherent film; can be cut to fit any shape without separating
- Easy to use
Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
Telfa™ Ouchless Nonadherent Dressing, 3 x 4 Inch
$215.76
Non-Adherent Dressing Telfa™ Ouchless Cotton 3 X 4 Inch Sterile
SKU: 9908_CS
Categories: Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 6.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.6 × 11 × 12.2 in |
| Brand or Series | Telfa™ Ouchless |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | -1050 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 900/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA STR 4"X3" 1'S (50/CT) KENDAL |













