- Each sterile dressing individually wrapped in peel-open envelope
- Ideal as primary dressing for lightly draining wounds
- Bonded on both sides with perforated non-adherent film; can be cut to fit any shape without separating
- Easy to use
“3M™ Medipore™ + Pad Soft Cloth Adhesive Dressing, 3½ x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
Telfa™ Ouchless Nonadherent Dressing, 3 x 4 Inch
$0.29
Non-Adherent Dressing Telfa™ Ouchless Cotton 3 X 4 Inch Sterile
SKU: 9973_EA
Categories: Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 4.18 × 0.01 in |
| Brand or Series | Telfa™ Ouchless |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | -2132 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, NONADH OUCHLESS TELFA CTN 3"X4" (100/CT) KENDAL |












