- Absorbent cotton pad won’t disrupt healing tissue by sticking to wound
- Each sterile dressing individually wrapped in peel-open envelope
- Bonded on both sides with perforated non-adherent film; can be cut to fit any shape without separating
- Easy to use; an ideal take home dressing
“dynarex® Tan Sheer Adhesive Strip, ¾ x 3 Inch” has been added to your cart. View cart
Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
Telfa™ Ouchless Nonadherent Dressing, 3 x 6 Inch
$12.99
Non-Adherent Dressing Telfa™ Ouchless Cotton 3 X 6 Inch Sterile
SKU: 9920_CT
Categories: Non-Adherent Dressings, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4.75 × 3.5 in |
| Brand or Series | Telfa™ Ouchless |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1169 |
| Item UOM | CT |
| Qty per sell | 50/CT |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA STR 6"X3" 6'S (50/CT) KENDAL |













