- Convenient, all-in-one dressing
- Soft, nonwoven backing conforms around wound and seals on all four sides
- Provides protection from external environment
- nonadherent Telfa pad won’t disrupt healing tissue
- Ideal dressing for lightly draining wounds
- Secure dressing for central and peripheral IV sites
“McKesson Hydrogen Peroxide Antiseptic, 4 oz. Bottle” has been added to your cart. View cart
Gauze, Island Dressings, Wound Care
Telfa™ White Adhesive Dressing, 4 x 5 Inch
$270.65
Adhesive Dressing Telfa™ 4 X 5 Inch Nonwoven Rectangle White Sterile
SKU: 314019_CS
Categories: Gauze, Island Dressings, Wound Care
| Weight | 4.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.6 × 11.8 × 8.8 in |
| Brand or Series | Telfa™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | -7540 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 200/CS |
| Material | Nonwoven |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA ISLAND 4"X5" (25/CT) KENDAL |













