- Convenient, all-in-one dressing
- Soft, nonwoven backing conforms around wound and seals on all four sides
- Provides protection from external environment
- nonadherent Telfa pad won’t disrupt healing tissue
- Ideal dressing for lightly draining wounds
- Secure dressing for central and peripheral IV sites
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Gauze, Island Dressings, Wound Care
Telfa™ White Adhesive Dressing, 4 x 8 Inch
$51.79
Adhesive Dressing Telfa™ 4 X 8 Inch Nonwoven Rectangle White Sterile
SKU: 314018_CT
Categories: Gauze, Island Dressings, Wound Care
| Weight | 0.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 5.7 × 2.8 in |
| Brand or Series | Telfa™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 7541 |
| Item UOM | CT |
| Qty per sell | 25/CT |
| Material | Nonwoven |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA ISLAND 4"X8" (25/CT 4CT/CS) KENDAL |










