- Convenient, all-in-one dressing
- Soft, nonwoven backing conforms around wound and seals on all four sides
- Provides protection from external environment
- Nonadherent Telfa dressing won’t disrupt healing tissue
- Ideal dressing for lightly draining wounds
- Secure dressing for central and peripheral IV sites
Gauze, Island Dressings, Wound Care
Telfa™ White Adhesive Strip, 2 x 3-3/4 Inch
$0.25
Adhesive Strip Telfa™ 2 X 3-3/4 Inch Nonwoven Rectangle White Sterile
SKU: 226357_EA
Categories: Gauze, Island Dressings, Wound Care
| Weight | 0.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 4.5 × 0.01 in |
| Brand or Series | Telfa™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 7539LF |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Nonwoven |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, TELFA ISLAND 2"X3 3/4" (50/CT) KENDAL |













