- 400 lb weight capacity
- Can also be used as a pole stretcher with poles inserted through 2-inch wide nylon webbing handles or side pockets
- Eight sewn-in carrying handles
“McKesson Protekt Seat Cushion” has been added to your cart. View cart
Mobility Aids, Transfer Boards
The MegaMover® 1500 Transfer Sheet, 40 x 80 Inch
$305.34
Transfer Sheet MegaMover® White / Black 40 X 80 Inch 14 Handles
SKU: 546182_CS
Categories: Mobility Aids, Transfer Boards
| Weight | 16.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 15.5 × 7.5 in |
| Brand or Series | MegaMover® |
| Manufacturer | Graham Medical Products |
| MPN | 51926 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 10/CS |
| Material | Nonwoven / Poly |
| Color | White / Black |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SHEET, TRANSPORT MEGAMOVER 1500 40"X80" WHT (10/CS |







