- Tiburon® surgical drape fabric
- Absorbent reinforcement, 19 X 19-1/2 Inch
- Anesthesia screen
- Fluid-control pouch with filtering screen, suction port, drawstring and side troughs
- Cord-holding tabs
- According the AORN’s 2003 Standards, Recommended Practices, and Guidelines, surgical drapes “should be as lint free as possible”, Tiburon® fabric is lower linting than other currently available surgical drape fabrics when compared in laboratory testing
“Monoject™ Pharmacy Tray” has been added to your cart. View cart
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
Tiburon® Urological Drape
Urological Drape Lithotomy Drape 63 W X 35 W X 118 L Inch Sterile
SKU: 269550_CS
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 14.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 16 × 12.5 in |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 29455 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | /CS |
| Material | Tiburon Fabric |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | DRAPE, LITHOTOMY W/POUCH (8/CS) 29455A |




