- Contains LiquaLock technology, which cleverly retains exudate while also letting moisture vapor pass through the dressing, helping to provide an optimal moist wound healing environment
- A highly absorbent dressing
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
Tielle™ Adhesive with Border Foam Dressing, 4¼ x 4¼ Inch
$312.85
Foam Dressing TIELLE™ 4-1/4 X 4-1/4 Inch Square Adhesive with Border Sterile
SKU: 299086_CS
Categories: Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 1.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.7 × 6.3 × 6.5 in |
| Brand or Series | TIELLE™ |
| Manufacturer | 3M Systagenix/KCI |
| MPN | MTL101EN |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 50/CS |
| Material | Hydropolymer Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | DRESSING, WND HYDRO 4 1/4"X4 1/4" (10/BX)2440 SYSTGX |





