- Reduces pain and trauma during dressing changes
- Provides effective fluid management
- Silicone perforated layer prevents the dressing from sticking to the wound
- Dressing may be worn for up to 7 days
Silicone, Wound Care, Wound Dressings
Tielle Essential™ Silicone Adhesive with Border Silicone Foam Dressing, 4 x 4 Inch
$938.31
Silicone Foam Dressing TIELLE ESSENTIAL™ 4 X 4 Inch Square Silicone Adhesive with Border Sterile
SKU: 1016467_CS
Categories: Silicone, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 3.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 12 × 8.4 in |
| Brand or Series | TIELLE ESSENTIAL™ |
| Manufacturer | 3M Systagenix/KCI |
| MPN | TLESB1010U |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 100/CS |
| Material | Polyurethane Foam / Silicone |
| Color | Tan |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | DRESSING, BORDER SILICONE TIELLE ESSEN 4"X4" (10EA/CT 10CT/C |







