- Contains LiquaLock technology, which cleverly retains exudate while also letting moisture vapor pass through the dressing, helping to provide an optimal moist wound healing environment
- Super absorbent layer absorbs up to 30 times its own weight
“McKesson Alcohol Prep Pad, Isopropyl Alcohol, 70%, Medium” has been added to your cart. View cart
Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
Tielle™ Plus Adhesive with Border Foam Dressing, 5-7/8 x 5-7/8 Inch
$11.25
Foam Dressing TIELLE™ Plus 5-7/8 X 5-7/8 Inch Square Adhesive with Border Sterile
SKU: 368795_EA
Categories: Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.6 × 8.2 × 0.2 in |
| Brand or Series | TIELLE™ Plus |
| Manufacturer | 3M Systagenix/KCI |
| MPN | MTP 505.00 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Hydropolymer Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | DRESSING, TIELLE HYDRO 5 7/8"X5 7/8" 5444 SYSTGX |




