- Size: 16 x 16 inches
- Cushion incorporates high-density foam encapsulating a dual-chamber gel bladder
- The Gel-U-Seat™ Lite cushion is specifically designed to redistribute pressure to assist in the prevention of pressure ulcers while providing patient comfort
- Water-resistant, low-shear stretch nylon cover with tie straps to secure to wheelchair
“drive™ Gel-U-Seat™ Lite Seat Cushion, 18 x 18 in.” has been added to your cart. View cart
Body Pressure Relief and Positioning, Chair Pads
drive™ Gel-U-Seat™ Lite Seat Cushion, 16 x 16 in.
$36.26
Seat Cushion Gel-U-Seat™ Lite 16 W X 16 D X 2 H Inch Foam / Gel
SKU: 876018_EA
Categories: Body Pressure Relief and Positioning, Chair Pads
| Weight | 3.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 2 in |
| Brand or Series | Gel-U-Seat™ Lite |
| Manufacturer | Drive Medical |
| MPN | 8040-1 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Foam / Gel |
| Color | Black |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | CUSHION, WHEELCHAIR GEL2 16"X16"X2" (4/CS) |







