- Vapor-permeable outer film to provide an occlusive moist environment
- 2 x 8 inches
“McKesson Tan Adhesive Strip, 2 x 4 Inch” has been added to your cart. View cart
Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
DuoDerm® Extra Thin Hydrocolloid Dressing, 2 x 8 Inch
$165.96
Hydrocolloid Dressing DuoDERM® Extra Thin 2 X 8 Inch Rectangle Sterile
SKU: 207714_BX
Categories: Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.25 × 4.25 × 1.25 in |
| Brand or Series | DuoDERM® Extra Thin |
| Manufacturer | ConvaTec |
| MPN | 187961 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Hydrocolloid |
| Color | Beige |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | DRESSING, DUODERM CGF STR 2"X8" (10/BX) |






