- Ethilon is a nonabsorbable monofilament suture composed of the long polymer chain
- Ethilon suture is dyed black or green to enhance visibility in tissue
- Minimal acute inflammatory response from tissue
- Extremely slow encapsulation and degradation (1 to 2 years)
Wound Care, Wound Closure
Ethilon™ Suture with Needle, Size 2-0
$154.02
Suture with Needle Ethilon™ Nonabsorbable Uncoated Black Suture Monofilament Nylon Size 2 – 0 30 Inch Suture 1-Needle 36 mm Length 3/8 Circle Reverse Cutting Needle
SKU: 3008_DZ
Categories: Wound Care, Wound Closure
| Weight | 0.18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.03 × 2.03 × 5.5 in |
| Brand or Series | Ethilon™ |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| MPN | 1674H |
| Item UOM | DZ |
| Qty per sell | 12/DZ |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SUTURE, ETHLON BLK MONO 2-0 3 0" FSLX (36/BX) |





