- Effectively protects skin from stomal discharge by utilizing a Karaya five seal ring and offers flexibility, shallow convexity and a bacteriostatic atmosphere
- Constructed with superior pouch materials to create both confidence and comfort for the user
- Transparent and constructed with an odor-barrier film, this ostomy pouch simultaneously provides security and confidence
- Porous tape keeps skin healthy by allowing it to breath and remain moisture-free
- Color: Transparent
- Pouch Length: 12 inches
- Stoma Size: Pre-sized
“FlexTend™ Ostomy Barrier With Up to 1 Inch Stoma Opening” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Karaya 5 One-Piece Drainable Transparent Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 1-1/8 Inch Stoma
$160.02
Ostomy Pouch Karaya 5 One-Piece System 12 Inch Length 1-1/8 Inch Stoma Drainable Covex, Pre-Cut
| Weight | 1.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.6 × 9.6 × 4.8 in |
| Brand or Series | Karaya 5 |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 3223 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 30/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | POUCH, DRN 12" W/KARAYA 1 1/2"(30/BX) |





