- Ultra-soft hydrophilic foam that protects and cushions wounds
- Small pores decrease the chance of tissue migration into the foam dressing
- 3 x 3 inches
“Conco® Sterile Conforming Bandage, 4 Inch x 4-1/10 Yard” has been added to your cart. View cart
Foams, Wound Care, Wound Dressings
Kendall™ Adhesive without Border Foam Dressing, 3 x 3 Inch
$48.18
Foam Dressing Kendall™ 3 X 3 Inch Square Non-Adhesive without Border Sterile
SKU: 548561_BX
Categories: Foams, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.4 × 4.1 × 6.3 in |
| Brand or Series | Kendall™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 55533 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Hydrophilic Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | DRESSING, KENDALL FM 3"X3" (10/BX 5BX/CS) |





