- This gait belt provides a secure handhold for caregivers while they’re helping the mobility impaired to ambulate
- 2-inch wide gait belt is made of high strength webbing
“McKesson Full Body Sling, Extra Large” has been added to your cart. View cart
Ambulatory Equipment, Belts, Transfer Equipment
Maddak Gait Belt, 54 Inch
$17.50
Gait Belt 54 Inch Length Black Cotton
SKU: 972673_EA
Categories: Ambulatory Equipment, Belts, Transfer Equipment
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.75 × 3.25 × 2.25 in |
| Manufacturer | Maddak |
| MPN | 704021154 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Cotton |
| Color | Black |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BELT, GAIT 54" BLK |







