- These hydrocellular foam dressings are suitable for chronic and acute wounds such as diabetic, pressure and venous leg ulcers as well as low-exudate traumatic wounds
- The silicone gel adhesive holds securely in place and removes gently with minimal skin disturbance
- The thin foam dressing sticks to healthy, dry skin and not the wound bed for added safety
- The outer film layer is breathable for airflow while resisting moisture and bacteria
- Each McKesson silicone foam dressing forms a seal that prevents leaks
- An inner foam pad is highly absorbent and wounds stay moist for faster healing
- The silicone gel adhesive dressings are sterile, repositionable and remain adherent
Advanced Wound Care, Foams, Wound Care
McKesson Lite Silicone Gel Adhesive without Border Thin Silicone Foam Dressing, 4 x 4 Inch
$3.94
Thin Silicone Foam Dressing McKesson Lite 4 X 4 Inch Square Silicone Gel Adhesive without Border Sterile
SKU: 1083093_EA
Categories: Advanced Wound Care, Foams, Wound Care
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.85 × 5.5 × 0.3 in |
| Brand or Series | McKesson Lite |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 4893 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Hydrocellular Foam |
| Color | Tan |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | FOAM, ADH SIL LT W/O BORDER 4"X4" (10/BX 20BX/CS) |















