- This self-adherent cohesive bandage keeps dressings, gauze and sponges in place
- The bandage stays in place without requiring the use of adhesives, clips or fasteners
- It conforms to the natural shape and contours of the body for reliability and a secure fastening
- The McKesson cohesive bandage delivers light compression and soft tissue support to help facilitate healing
- This multi-color pack of McKesson cohesive bandage includes purple, pink, green, light blue, royal blue and red
- 1 inch x 5 yards
Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
McKesson Self-adherent Closure Cohesive Bandage, 1 Inch x 5 Yard
$27.57
Cohesive Bandage McKesson 1 Inch X 5 Yard Standard Compression Self-adherent Closure Purple / Pink / Green / Light Blue / Royal Blue / Red NonSterile
SKU: 1032956_CS
Categories: Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.8 × 8 × 5.6 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-53121 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 30/CS |
| Material | Elastic |
| Color | Purple / Pink / Green / Light Blue / Royal Blue / Red |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, COHESIVE N/S LF COLORPAK 1" (30/CS) |

















