- This self-adherent cohesive bandage keeps dressings, gauze and sponges in place
- Bandage stays in place without requiring the use of adhesives, clips or fasteners
- It conforms to the natural shape and contours of the body for reliability and a secure fastening
- The McKesson cohesive bandage delivers light compression and soft tissue support to help facilitate healing
- Case contains 36 2-inches-by-5-yards rolls – six bright green, six light blue, six dark blue, six red, six pink and six purple
- 2 inches x 5 yards
“McKesson Alcohol Prep Pad, Isopropyl Alcohol, 70%, Medium” has been added to your cart. View cart
Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
McKesson Self-adherent Closure Cohesive Bandage, 2 Inch x 5 Yard
$58.21
Cohesive Bandage McKesson 2 Inch X 5 Yard Standard Compression Self-adherent Closure Purple / Pink / Green / Light Blue / Royal Blue / Red NonSterile
SKU: 1032955_CS
Categories: Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.5 × 8 × 5.4 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 16-53222 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 36/CS |
| Material | Elastic |
| Color | Purple / Pink / Green / Light Blue / Royal Blue / Red |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, COHESIVE N/S LF COLORPAK 2" (36/CS) |

















