- Designed for use on a variety of different wounds when used in conjunction with an outer absorbent dressing
- Suitable for use on skin tears, skin abrasions, blistering and lacerations, surgical wounds, partial thickness burns (excluding third degree) and leg and foot ulcers
- Can be used as a protective layer on superficial wounds that are not discharging and on areas of the skin that are very fragile
“McKesson Hydrogen Peroxide Antiseptic, 4 oz. Bottle” has been added to your cart. View cart
Advanced Wound Care, Silicone, Wound Care
McKesson Silicone Wound Contact Layer Dressing, 3 x 4 Inch
$75.40
Wound Contact Layer Dressing McKesson Silicone 3 X 4 Inch Sterile
SKU: 1083095_BX
Categories: Advanced Wound Care, Silicone, Wound Care
| Weight | 0.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.73 × 6 × 1.73 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 4816 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Silicone |
| Color | Clear |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, ONE CONTACT LAYER STR 3"X4" (10/BX 4BX/CS) |































