- The Convatec Natura™ drainable pouch has a two-piece design that’s gentle on skin due to less frequent barrier changes
- It has a snap-off, snap-on design for quick and easy pouch changing
- Audible clicks that signal a secure pouch closure
- The two-piece drainable ostomy pouch has an anti-clog film layer that reduces noise
- The InvisiClose® tail closure makes drainage easy
- It’s transparent
“Premier™ One-Piece Drainable Transparent Colostomy Pouch, 12 Inch Length, 3/4 Inch Flange” has been added to your cart. View cart
2-Piece Pouch, Ostomy
Natura® + Two-Piece Drainable, Tail Closure Transparent Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 2¾ Inch Flange
$49.28
Ostomy Pouch Natura® + Two-Piece System 12 Inch Length 1-1/4 to 1-3/4 Inch Stoma Drainable, Tail Closure
SKU: 813770_BX
Categories: 2-Piece Pouch, Ostomy
| Weight | 0.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.8 × 6.5 × 2 in |
| Brand or Series | Natura® + |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 416422 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | POUCH, OST NATURA 70MM 2 3/4" (10/BX) |











