- Integrated filter helps eliminate gas build-up (pouch bulging)
- ComfortWear panels provide a soft, cloth-like covering between the pouch and the skin
- Providing maximum protection, these pouches utilize an odor-barrier material and are rustle-free
- Color match: Green
“SenSura® Mio Two-Piece Drainable Opaque Filtered Ostomy Pouch, 40 mm Stoma” has been added to your cart. View cart
2-Piece Pouch, Ostomy
New Image™ Drainable Transparent Colostomy Pouch, 12 Inch Length, 1¾ Inch Flange
$39.00
Colostomy Pouch New Image™ 12 Inch Length Drainable
SKU: 474562_BX
Categories: 2-Piece Pouch, Ostomy
| Weight | 0.47 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 6.75 × 1.75 in |
| Brand or Series | New Image™ |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 18162 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | DRAIN, OSTOMY TRANSP W/FLTR 44MM 1 3/4" (10/BX) |









