- Mayo stand covers are like slipcovers for furniture but their purpose is much more imperative: They help maintain sterility in the operating theater
- Folded with a standard telescopic fold
- Made of nonwoven material
- 30 x 57 inches
“Nordic Ice Refrigerant Gel Pack, 5½ x 4 x ¾ Inch” has been added to your cart. View cart
Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
O&M Halyard Stand Cover, 30 x 57 Inch
$204.98
Stand Cover 30 X 57 Inch Mayo Stand
SKU: 277826_CS
Categories: Drapes, Sheets & Covers, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 17.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.6 × 23.8 × 6.8 in |
| Manufacturer | O&M Halyard Inc |
| MPN | 89602 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 44/CS |
| Material | Nonwoven Fabric |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | COVER, MAYO STAND 30"X57" (44/CS) |









