- The integrated pneumatic system is intuitive and conveniently located so that adjustments can be made as the demands on the body change throughout the day
- Anti-migration system reduces slippage
- Double wrap design improves compression
- Finger loops for easy application
- Hot/Cold Gel pad available separately
- Durable finger loops make applying the brace easy
- Medium size is for waists of 25 – 30 inch circumference
“Darco International PegAssist Insole, Male, Large” has been added to your cart. View cart
Braces and Supports, Torso Braces
Ossur® FormFit® Back Support, Air, Medium
$53.79
Back Support, Air Ossur® FormFit® Medium Hook and Loop Closure 30 to 34 Inch Waist Circumference 10 Inch Adult
SKU: 546421_EA
Categories: Braces and Supports, Torso Braces
| Weight | 0.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 9 × 3.6 in |
| Brand or Series | Ossur® FormFit® |
| Manufacturer | Ossur |
| MPN | 209135 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Color | Black |
| Country of Origin | Taiwan |
| Invoice Description | BACK BRACE, AIRFORM INFLATABLE30"-34" MED |













