- Breathable material and Lycra liner combine to make brace feel more comfortable
- Fit is contoured to mirror human anatomy
- Flexible stays further aid in customizing for individual user
- Contact closure straps allow users to adjust brace so it’s neither tight nor loose
- Extra small size is for wrists measuring 5¼–6¼ inches in circumference
“ProCare® Clavicle Strap, Small” has been added to your cart. View cart
Immobilizers, Splints and Supports, Orthopedic, Upper Body, Wrist, Hand and Finger
Ossur Formfit® Right Wrist Brace, Extra Small
$13.59
Wrist Brace Ossur® Formfit® Aluminum / Cotton / Polyester Right Hand Black X-Small
SKU: 348277_EA
Categories: Immobilizers, Splints and Supports, Orthopedic, Upper Body, Wrist, Hand and Finger
| Weight | 0.44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.7 × 9.2 × 1.7 in |
| Brand or Series | Ossur® Formfit® |
| Manufacturer | Ossur |
| MPN | 317072 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Aluminum / Cotton / Polyester |
| Color | Black |
| Country of Origin | Taiwan |
| Invoice Description | WRIST SPLINT, FORMFIT FHT XSM 8" |













