- Highly absorbent and low-adherent pad: The polyester wound contact layer enables the passage of blood or exudate into the highly absorbent pad while maintaining a good healing environment and minimal pain on dressing removal
- Safe and secure fixation: The low allergy acrylic adhesive is evenly spread onto the nonwoven backing surface providing a safe and secure dressing fixation over the wound site
- Soft and conformable: Ensures patient comfort and conformability to all wound sites (even the more difficult areas like shoulders and axillae)
- Ease of use: The protector paper, which is slit across the width of the dressing, enables quick application without the risk of touching the absorbent pad or adhesive area with fingers or forceps
- Thick pad minimizes fluid strike-through and helps to protect the wound from trauma
“Mepiform® Self Adherent Silicone Dressing, 4 x 7 Inch” has been added to your cart. View cart
Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
Primapore Adhesive Dressing, 4 x 8 Inch
$443.30
Adhesive Dressing Primapore 4 X 8 Inch Polyester Rectangle White Sterile
SKU: 365460_CS
Categories: Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
| Weight | 5.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.15 × 16.4 × 10.85 in |
| Brand or Series | Primapore |
| Manufacturer | Smith & Nephew |
| MPN | 66000319 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 200/CS |
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, ABSORBENT PRIMAPORE 8"X4" (20/BX) |























