- 9-inch length; ¾-inch width
- Multipurpose splints may be easily cut and contoured to desired shape
- Closed cell hydroloc foam pads one side of each strip
“Wrist Splint ProCare ComfortForm Palmar Stay, Aluminum/Foam/Lycra, Black, Right Hand, X-Large” has been added to your cart. View cart
Immobilizers, Splints and Supports, Orthopedic, Upper Body, Wrist, Hand and Finger
ProCare® Finger Strip Splint
$27.38
Finger Strip Splint ProCare® Without Fastening Left or Right Hand
SKU: 292148_BX
Categories: Immobilizers, Splints and Supports, Orthopedic, Upper Body, Wrist, Hand and Finger
| Weight | 0.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 4.25 × 1.15 in |
| Brand or Series | ProCare® |
| Manufacturer | DJO |
| MPN | 79-72166 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 24/BX |
| Material | Aluminum / Foam |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | FINGER SPLINT, STRIP ALUM FOAM3/4"X9" (24/BX) |







