- ProCare™ Plus underwear have a pull-up design with tear-away seams that eases wearing and removal
- Breathable zones aid in the circulation of air to maintain skin health
- The cloth-like backing is soft and helps maintain a discreet profile
- QUICK WICK® and the MaxSoft layer keep the wearer dry and comfortable
- Flexible leg elastics offer leakage protection
- These extra-large stretchable underwear fit 58 to 68 inches on the waist
- Each bag contains 25 disposable underwear, while each case has four bags
“Prevail® Maximum Absorbent Underwear, Extra Large” has been added to your cart. View cart
Incontinence, Underwear
ProCare Plus Protective Underwear, Moderate Absorbency, Pull Up, Extra Large, Disposable, 58 to 68 Inch Waist/Hip
$68.28
Adult Absorbent Underwear ProCare™ Plus Pull On with Tear Away Seams X-Large Disposable Moderate Absorbency
SKU: 1162815_CS
Categories: Incontinence, Underwear
| Weight | 13.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.4 × 12.7 × 16.3 in |
| Brand or Series | ProCare™ Plus |
| Manufacturer | First Quality |
| MPN | CRP-514 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 100/CS |
| Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | UNDERWEAR, PROTECTIVE PROCARE PLUS XLG 58"-68" (25/BG 4BG/CS |









